Press "Enter" to skip to content

Complete List of New Hampshire Press Association 2018 Distinguished Journalism Awards Winners:

Feature Story

Class 4

Second Place – Gail Parker – New Boston Beacon

First place – Dan Rothman – New Boston Beacon

Class 3

Third Place – Ben Conant – Monadnock Ledger-Transcript

Second Place – Judi Currie – Business NH

First Place – Judi Currie – Business NH

Class 2

First Place – Nancy West – InDepthNH

Class 1

Third Place – Tris Wykes – The Valley News –

Second Place – Nora Doyle-Burr – The Valley News

First Place – Britta Greene – New Hampshire Public Radio

Feature Photo

Class 3

Third Place – Ben Conant – Monadnock Ledger-Transcript

Second Place – Ben Conant – Monadnock Ledger-Transcript

First Place – Ben Conant – Monadnock Ledger-Transcript

Class 1

Third Place – Jamie Gemmiti – Conway Daily Sun

Second Place – Dave Lane – New Hampshire Union Leader

First Place – James M. Patterson – The Valley News

Feature page

Class 3

Second Place – Christine Carignan – Business NH

First Place – Christine Carignan – Business NH

Class 1

Third Place -Matthew Burdette – The Nashua Telegraph

Second Place – Matthew Burdette – The Nashua Telegraph

First Place – Melanie Hitchcock – New Hampshire Union Leader

Photo Essay

Class 1

Third Place Geoff Forester – Concord Monitor

Second Place – Jennifer Hauck – Valley News

First Place – James M. Patterson – Valley News

Graphic/Cartoon/Illustration

Class 3

First Place – Christine Carignan and Mark Ricketts – Business NH

Class 1

Third Place –  Matthew Burdett – The Nashua Telegraph

Second Place -Matthew Burdette -The Nashua Telegraph

First Place – Matthew Burdette – The Nashua Telegraph

Entertainment Reporting

Class 4

Third Place – Keith Gentili – New Boston Beacon

Second Place – Haley Dufour – New Boston Beacon

First Place – Haley Dufour  – New Boston Beacon

Class 3

Third Place – Julie Huss – Derry News

Second Place – Meghan Pierce – Monadnock Ledger-Transcript

First Place –   Ben Conant – Monadnock Ledger-Transcript

Class 1

Third Place – Meg McIntyre – Keene Sentinel

Second Place – Julia Ann Weekes – Manchester Union Leader

First Place – David Corriveau – Valley News

Health Reporting

Class 4  

Third Place – Bob Sanders – New Hampshire Business Review

Second Place – Sandy Judd – New Boston Beacon

Class 3

Second Place – Melanie Plenda – Business NH

First Place – Melanie Plenda – Business

Class 2

Third place – Harrison Thorp – The Rochester Voice

Class 1

Third Place – Terry Leavitt – Conway Daily Sun –

Second Place –  Roger Carroll – Laconia Daily Sun

First Place –  Leah Willingham – Concord Monitor

Business and Economic Reporting

Class 4

First Place –  Bob Sanders – New Hampshire Business Review

Class 3

Second Place –  Casey Conley – Business NH

First Place –  Judi Currie – Business NH

Class 2

First Place –  Garry Rayno – IndepthNH

Class 1

Third Place –  Jeff McMenemy – Portsmouth Herald

Second Place –  Kyle Stucker – Foster’s Daily Democrat

First Place –  Kyle Stucker – Foster’s Daily Democrat

Crime/Court Reporting

Class 4

Third Place –  Tony Schinella – (freelance)

Second Place –  Keith Gentili – New Boston Beacon

First Place –  Jen O’Brien – New Boston Beacon

Class 3

First place –  Nicholas Handy and Meghan Pierce – Monadnock Ledger-Transcript

Class 1

Third Place –  Dean Shalhoup – The Nashua Telegraph

Second Place –  Breanna Edelstein, Zoe Mathews – Lawrence Eagle Tribune

First Place – Jason Moon – New Hampshire Public Radio

General news story

Class 4

Second Place  – Jen O’Brien – New Boston Beacon

First Place –  Charles Douglas – The Bow Times

Class 3

Third Place –  Meghan Pierce – Monadnock Ledger-Transcript

Second Place –  Michael Kitch – New Hampshire Business Review

First Place –  Bob Sanders – New Hampshire Business Review

Class 2

Third Place –  Harrison Thorp – The Rochester Voice

Second Place –  Harrison Thorp – The Rochester Voice

First Place –  Harrison Thorp – The Rochester Voice

Class 1

Third Place –   Annie Ropeik – New Hampshire Public Radio

Second Place – Todd Bookman – New Hampshire Public Radio

First Place –  Leah Willingham – The Concord Monitor

General News Photo

Class 1

Third Place –  James M. Patterson – Valley News

Second Place –  Jennifer Hauck – Valley News

First Place –  Mathew Plamondon – Nashua Telegraph

Special Section

Class 3

Third Place (Tie) –   Matt Mowry, Christine Carignan and staff – Business NH

Third Place (Tie) –  Monadnock Ledger-Transcript

Second Place – Christine Carignan, Matt Mowry, Judi Currie – Business NH

First Place –  Monadnock Ledger-Transcript

Class 1

Third Place – Valley News

Second Place – Nashua Telegraph

First Place –  Katie McQuaid, Elyse Thornton, Lisa Martineau New Hampshire Union Leader

Magazine Cover

Class 3

Third Place –  Christine Carignan – Business NH

Second Place –  Christine Carignan – Business NH

First Place –  Christine Carignan and Mark Ricketts – Business NH

Class 1

Second Place –  Matthew Burdette – The Nashua Telegraph

First Place –  Matt Hannon – The Nashua Telegraph

Front page

Class 1

Third Place –  Tom Lynch – New Hampshire Union Leader

Second Place –  Matthew Burdette – The Nashua Telegraph

First Place –  Matthew Burdette – The Nashua Telegraph

Sports News

Class 3

First Place –  Ben Conant – Monadnock Ledger-Transcript

Class 1

Third Place –  Joe Duball – New Hampshire Union Leader

Second Place –  Michael M. McMahon, Jesse Mayfield-Sheehan  – Keene Sentinel

First Place –  Mike Whaley – Foster’s Daily Democrat

Sports Photo

Class 3

Second Place –  Ben Conant – Monadnock Ledger-Transcript

First Place –  Ben Conant – Monadnock Ledger-Transcript

Class 1

Third Place –  Jennifer Hauck – Valley News

Second Place –   Geoff Forester – Concord Monitor

First Place –  James M. Patterson – Valley News

Sports Feature

Class 4

Third Place –  Keith Gentili – New Boston Beacon

Second Place –  Keith Gentili – New Boston Beacon

First Place –  Erik Fey – New Boston Beacon

Class 3

Second Place –  David Willis – Derry News

First Place –  Ben Conant – Monadnock Ledger-Transcript

Class 1

Third Place –  Tris Wykes – The Valley News

Second Place –  Paul Miller – The Keene Sentinel

First Place –  Tris Wykes – The Valley News

Sports Feature Photo

Class 1

Third Place –  Jennifer Hauck – The Valley News

Second Place –  Jamie Gemmiti – The Conway Daily Sun

First Place –   James M. Patterson – Valley News

Sports Columnist of the Year

Class 1

Third Place –   Dean Shalhoup – The Nashua Telegraph

Second Place –  D. Quincy Whitney – The Nashua Telegraph

First Place –  Mike Whaley – Foster’s Daily Democrat

Sports Page

Class 3

First Place –   Ben Conant – Monadnock Ledger-Transcript

Class 1

Third Place –  David Bailey – The Valley News

Second Place –  David Bailey – The Valley News

First Place –  Alan Greenwood – Nashua Telegraph

Spot News Photo

Class 1

Second place –  Daymond Steer – Conway Daily Sun

Spot news reporting

Class 4

Second Place – Marie MacDonald – The New Boston Beacon

Class 3

Second Place –  Meghan Pierce – Monadnock Ledger-Transcript

First Place –  Meghan Pierce – Monadnock Ledger-Transcript

Class 1

Third Place –   Mark Hayward – New Hampshire Union Leader

Second Place –  Dean Shalhoup – The Nashua Telegraph

First Place –  John Doyle, Kyle Stucker, Brian Early – Foster’s Daily Democrat

Investigative story/series

Class 4

Third Place –  Charles Douglas, – The Bow Times –

Second Place –  Jason Schreiber and Kim Houghton (freelance)

First Place –  Ryan Lessard (freelance)

Class 2

First Place –  Nancy West – IndepthNH.org

Class 1

Third Place –  Casey McDermott  – New Hampshire Public Radio

Second Place – Sierra Hubbard – The Keene Sentinel

First Place –  Jeff McMenemy – The Portsmouth Herald

Editorial writing

Class 4

Second Place –  Charles Douglas  – The Bow Times

First Place –  Patrick Cronin – Hampton Union

Class 3

First Place –  Matt Mowry – Business NH

Class 1

Third Place –  Ernie Kohlsaat – Valley News

Second Place –  Casey Junkins – Nashua Telegraph

First Place –  Bill Bilodeau – Keene Sentinel

Columnist of the Year

Class 4

First Place – Keith Gentili – New Boston Beacon

Class 2

Second Place –  Susan Dromey Heeter –  InDepthNH

First Place –  Garry Rayno – InDepthNH

Class 1

Third Place –  William Marvel – The Conway Daily Sun

Second Place –  Dean Shalhoup – The Nashua Telegraph

First Place (Tie)  – Mark Hayward – New Hampshire Union Leader

First Place (Tie)  – Jim Kenyon – The Valley News

Rookie of the year

Class 1

Third Place –  Grace Pecci and Mathew Plamondon – The Nashua Telegraph

Second Place –  Hannah LaClaire – The Nashua Telegraph

First Place – Brett Guerringue – Conway Daily Sun

Photographer of the year

Class 3

First Place – Ben Conant – Monadnock Ledger-Transcript

Class 1

Second Place – Jamie Gemmiti – Conway Daily Sun

First Place –  Geoff Forester – Concord Monitor

Excellence in Collaboration and Partnership

First place – The Nashua Telegraph

Community Service Award

Class 4

First Place – Michelle Vecchione – The Bow Times

Class 3

Third Place – Business NH

Second Place – Business NH

First Place – Business NH

In Class 2

First Place –  InDepthNH.org

Class 1

Third Place – Kyle Stucker – Foster’s Daily Democrat

Second Place –  Roberta Baker – New Hampshire Union Leader

First Place – Leah Willingham – The Concord Monitor

First Amendment

Class 1

Third Place –  Mark Hayward – New Hampshire Union Leader

Second Place – Nashua Telegraph

First Place – Foster’s Daily Democrat

General Excellence, Radio

New Hampshire Public Radio

General Excellence, Magazine

Business NH

General Excellence, digital presence

Class 2

Second Place – Manchester Ink Link

First Place –  InDepthNH.org

Class 1

Second Place – WMUR-TV

First Place –  New Hampshire Public Radio

General Excellence, non-daily newspaper

Third Place – The Hampton Union

Second Place – The Exeter Newsletter

First Place – New Hampshire Business Review

General Excellence, daily newspaper

Third Place – New Hampshire Union Leader

Second Place – Concord Monitor

First Place – Conway Daily Sun

Dennis Joos Memorial Award

Roger Carroll – Laconia Daily Sun

Lifetime Achievement

Nancy West – InDepthNH.org

Dean Shalhoup – The Nashua Telegraph

John DiStaso – WMUR-TV

Joseph McQuaid – New Hampshire Union Leader

Journalist of the year

Third Place – Mark Hayward – New Hampshire Union Leader

Second Place – Adam Urquhart – The Nashua Telegraph

First Place – Shawne K. Wickham – New Hampshire Union Leader

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.